„Ľudia v Slatinke žijú inak, než je zvykom. Nie sú zavretí v ústave pod kontrolou „opatrovateľov“, izolovaní od okolitého sveta, „lebo si to žiada ich hendikep“. Slobodne vychádzajú von, riešia vlastné problémy, snažia sa žiť s nami a tak ako my. Vedia sa úprimne tešiť z vecí, ktoré sú pre nás bežné, vážia si chvíle, ktoré si my ani nevšimneme. Dostali šancu. Aj zdanlivo beznádejné prípady odrazu preukazujú nečakanú životaschopnosťa rozhodnosť. Vďaka Denise a jej ľuďom…“
Alan Hyža, fotograf a autor výstavy
Klienti DSS Slatinka z Lučenca prešli zmenou, ktorá sa odborne nazýva deinštitucionalizácia. Neoficálne povedané: prešli z izolácie v kaštieli do slobodného života, zažívajú veci, ktoré sú pre nás bežné a samozrejmé ale pre nich sú úžasné a jedinečné. Ísť len tak von, chodiť do práce, mať plnohodnotný vzťah, rozhodovať o sebe. Prežívajú svoje jednoduché šťastie.
V uplynulom roku rozbehla Nadácia SOCIA rozbehla dokumentárny projekt. K spolupráci prizvali fotografa Alana Hyžu a dokumentaristku Danielu Meressa Rusnokovú, aby im pomohli verejnosti priblížiť očividnú zmenu kvality života klientov, ktorá nastáva vďaka procesu deinštitucionalizácie DSS Slatinka v Lučenci. Tak vznikli nádherné fotografie a dokumentárny film, ktoré zachytávajú krásu jednoduchého šťastia. Sú dôkazom, že podobná zmena má svoj význam všade tam, kde ľudia stále žijú za múrom a oknami s mrežami.
Alan Hyža pracoval pre denníky a týždenníky na Slovensku. Realizoval dlhodobé cykly – Sovietsky zväz po páde komunizmu, Krajiny Východného bloku, Slovenskí saleziáni vo svete, Ľudia a ich svety. V súčasnosti pracuje na téme o Rómoch a spolu s Luciou Laczkó na cykle príbehov o postihnutých a sociálne slabých rodinách. Je držiteľom desiatich cien Czech Press Photo a Fotograf roka 2009 na Slovensku.
Daniela Meressa Rusnoková je mladá dokumentaristka a fotografka, ktorá za svoju viacročnú zasvätila slovenským rómov a etnografickej fotografii. Jej film Soňa a jej rodina získal viacero ocenení na Slovensku aj v zahraničí.
V rámci vernisáže výstavy v kaviarni v bratislavskom Artfóre v pondelok 16.2. o 18:30 si budú môcť návštevníci pozrieť aj dokumentárny film a zakúpením knižnej publikácie podporiť pokračovanie zmien v Slatinke.
Návštevníci si budú môcť prezrieť výstavu do 7. marca 2015 v priestoroch kaviarne kníhkupectva Artfórum na Kozej ulici v Bratislave.
Realizáciu výstavy a filmu umožnili a podporili:
klienti a zamestnanci z DSS Slatinka, Denisa Nincová, Alan Hyža, Daniela Meressa Rusnoková, Mário Homolka, občianske združenie Dlaň, LEON produktions, Open society Institute – Mental Health Initiative, Platforma za komunitné služby – Z Domova domov a SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien.