Hlavné ciele včasnej intervencie:
poskytnúť rodine podporu včas,
poskytnúť rodine podporu dobrovoľne,
poskytnúť rodine najmä terénnu formu služby,
poskytnúť rodine partnerstvo: rodina je rovnocenným členom tímu odborníkov,
orientovať podporu na posilnenie rodiny ako celku a jej vlastných zdrojov,
posilniť rodičovské kompetencie.
Centrum včasnej intervencie Bratislava, n. o. má v súčasnosti v starostlivosti 86 rodín. Keďže včasná intervencie ako sociálna služba je zameraná primárne na rodinu ako celok (dieťa, súrodenci, starí rodičia), podpora je poskytovaná cca 260 členom týchto rodín.
Centrum včasnej intervencie Bratislava, n. o. má v súčasnosti v starostlivosti 86 rodín. Keďže včasná intervencie ako sociálna služba je zameraná primárne na rodinu ako celok (dieťa, súrodenci, starí rodičia), podpora je poskytovaná cca 260 členom týchto rodín.
„Najčastejším dôvodom, pre ktorý nás rodičia vyhľadajú, sú obavy týkajúce sa vývinu ich dieťaťa, neistoty ohľadom budúcnosti alebo ťažkostí súvisiace s jeho príchodom na svet. Včasná intervencia je sociálna služba, ktorá pre mnohé rodiny detí predčasne narodených, s oneskoreným psychomotorickým vývinom, Downovým syndrómom, detskou mozgovou obrnou, poruchou zraku, narušenou komunikačnou schopnosťou či autizmom dáva priestor porozumieť situácii, v ktorej sa ocitli, mať informácie a prijímať informované rozhodnutia. Jej cieľom je posilniť kompetenciu rodičov pokiaľ možno čo najskôr, preto sme radi, že našu pomoc vyhľadávajú predovšetkým rodičia detí od 0 do 2 rokov,“ hovorí Erika Tichá, riaditeľka Centra včasnej intervencie Bratislava.
Skúsený tím odborníkov centier podporuje nielen vývin dieťaťa a jeho rodinu, ale snaží sa aj o ich začlenenie do spoločnosti. Bezplatne ponúka sprevádzanie a poradenské služby tímu poradcov v zložení sociálneho pracovníka, fyzioterapeuta, špeciálneho a liečebného pedagóga, psychológa či logopéda. V bratislavskom centre poskytuje službu včasnej intervencie osem poradcov.
„V živote človeka často nastanú situácie, ktoré nikto neočakáva. Určite medzi také patrí aj narodenie dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Je dôležité, aby rodina nezostala v takomto zložitom období sama, ale mala k dispozícii podporu. Mala som príležitosť zažiť a pochopiť potrebu sprevádzania rodiny. Preto som nesmierne rada, že nadácia SOCIA iniciovala vznik centier včasnej intervencie,“ hovorí Judit Bárdos.
„Rodiny so zdravotne znevýhodnenými deťmi nepotrebujú súcit. Pre nás je dôležité, aby nás ľudia prijali a mohli sme žiť plnohodnotné životy v rodine a začleniť sa do spoločnosti. A práve v tomto je jedinečná služba včasnej intervencie. Nerieši iba dieťa, ale celú rodinu. Nehľadá riešenia iba pre dieťa, ale aj pre rodičov a ostatných členov. Teší ma, že povedomie o tejto službe sa rozhodla šíriť aj Judit Bárdos. Je dôležité vedieť, že nie sme sami,“ vysvetľuje Denisa, mama štvorročného Maxíka.