Svetový deň Parkinsonovej choroby určili organizácie zaoberajúce sa Parkinsonovou chorobou na 11. apríl – deň narodenia londýnskeho lekára Dr. Jamesa Parkinsona v roku 1755. Ako symbol tohto ochorenia bol prijatý tulipán.
Parkinsonovu chorobu spôsobuje nedostatok látky dopamín v mozgu. Jeho úlohou je prenášať vzruchy medzi nervovými bunkami, ktoré ovládajú a kontrolujú poloautomatické pohyby tela. Najznámejším príznakom Parkinsonovej choroby je nekontrolovateľný tras, pacientov však obmedzujú aj ďalšie prejavy, ako sú poruchy chôdze, reči, strata čuchu, znížená mimika tváre či problém udržať rovnováhu.
V tento deň máme aj osobné vyjadrenie pani Wolekovej, správkyne našej nadácie, k tejto téme, o ktoré sa chceme s vami podeliť:
„Som parkinsonička už 15 rokov a som neporiadny pacient. Snažím sa jesť tabletky pravidelne, ale nedarí sa mi to. Nepomáhajú ani pomôcky a rôzne „budíky“. Keď pozabudnem, niekedy som celkom stuhnutá, šuchcem sa ako taký dedko, inokedy mnou lomcuje nezastaviteľný tik. Vtedy ma na ulici radšej ani neoslovujte. Syn mi hovorí, že by som mala fajčiť marihuanu, ale neskúšala som to. Mám vlastný recept: fyzický pohyb a duševná aktivita. Mám 70 rokov a ešte pracujem. Keď som sa pýtala lekára, či môžem ísť na trek do Nepálu, povedal, že áno, ale budete zakopávať do kameňov. Občas zakopnem, ale nevzdávam to.“